Diana Jankiewicz / SS 2016

Miło pisać o tak młodych twórcach. Zwłaszcza, kiedy widać ich rozwój, drogę ku doskonaleniu projektów czy rosnącą dojrzałość. Tak jest z Dianą Jankiewicz. Patrzę na zdjęcia jej nowej kolekcji i zastanawiam się, jak tak genialne w swojej prostocie rzeczy powstają w głowie tak młodej osoby. Ale to chyba to pokolenie, które nie czeka, tylko działa, tworzy z fantazją, ale jednocześnie bardzo konsekwentnie idzie wyznaczoną drogą. 

Kolekcja SurVille SurMer ma bardzo jasno określony kontekst, inspiracje. Lata 60. i 70., film „Powiększenie” Antonioniego i Veruschka. A z drugiej strony graficzne wykończenie sylwetki jako swoisty hołd dla guru ilustracji modowej lat 40. René Gruau. 
Ja natomiast widzę w tej kolekcji Małgorzatę Braunek w „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy. I widzę też swoją mamę i jej siostry. Wprawdzie jest to obraz czarno-biały, wizja młodości kobiet z mojej rodziny zaczerpnięta ze zdjęć, ale jak to bywa z wyobraźnią, dużo w tym dopowiedzeń, uzupełniania białych plam kolorem. Lekkim, niemalże spłowiałym. Taka też jest kolorystyka tej kolekcji. Niebieskości, beże i czerń jako dopełnienie.

Cały czas chyba opowiadam Wam o tej kolekcji tak dookoła. Ale myślę, że patrząc na zdjęcia można ją poczuć. Ten klimat miasta i morza, uniwersalności, pewnego ekshibicjonizmu w akcentowaniu elementów kobiecej sylwetki. W mini spódniczce, ozdobionej linearnym haftem, który sygnalizuje kieszenie, czyli element funkcjonalny, nie sposób oderwać wzroku od kobiecych bioder. Gdy ten sam haft pojawia się na płaszczu, który sylwetkę zakrywa, to i tak mamy wrażenie, że jednocześnie te linie mają na celu zarysowanie linii ciała. A podwójne spodnie to wg mnie hit tej kolekcji. Dopasowane dzwony okryte delikatnym woalem i drugą linią, już obszerniejszą – jestem pod wrażeniem tego, jak się prezentują na sylwetce. I na sam koniec plisowana i haftowana długa sukienka, która niby skromna, a tak bogata w formie jest swego rodzaju oświadczeniem projektantki, idealnym przykładem, jak połączyć stare z nowym.

To teraz jeszcze trochę konkretów. Kolekcja odszyta została z naturalnych tkanin, takich jak impregnowana, przeciwdeszczowa bawełna, jedwabna krepa, jedwabna satyna, jedwabna organza i len z bawełną.
Kolekcję zobaczycie i kupicie w showroomie projektantki, bądź na jej stronie www.dianajankiewicz.com.

Sesję wizerunkową popełnili:
Zdjęcia: Koty 2
Modelka: Marta P. / Rebel Models
Makijaż i włosy: Justyna Szczęsna
Produkcja: Diana Jankiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *