Fotofestiwal 2012

10 maja startuje 11 edycja Fotofestiwalu. Tegoroczny program został podzielony na bloki: I*NETWORK. Human connection, Grand Prix, Edukacja i Wydarzenia Towarzyszące. Dodatkową trakcją będą warsztaty Masterclass i pierwsza publiczna prezentacja jednej z największych polskich kolekcji fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich.

Kolekcja Madelskich powstała, aby stworzyć miarodajną panoramę opisującą wizerunek i tożsamość współczesnej kobiety. Dlatego też znalazły się w niej najwybitniejsze dzieła fotografii powojennej.  Na wystawie można zobaczyć zdjęcia współczesnych uznanych autorek (Natalia LL, Ewa Partum, Alicja Żebrowska, Marta Deskur, Jadwiga Sawicka, Barbara Konopka, Teresa Gierzyńska), ale i prace młodszego pokolenia (Aneta Grzeszykowska, Agnieszka Polska, Katarzyna Majak, Dorota Kozieradzka czy Anna Senkara). W kolekcji znaleźli się też klasycy polskiej fotografii: Tadeusz Rolke, Edward Hartwig, Paweł Pierściński, Wojciech Prażmowski czy Wojciech Plewiński (portrety młodej Beaty Tyszkiewicz).

„Chcemy pokazać kobietę widzianą oczami samych kobiet, jak i mężczyzn. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak obraz kobiety ewoluował. Jak zmieniało się w czasie jego postrzeganie
w kontekście społecznym. I postawić kilka pytań, odnoszących się do dzisiejszych stereotypów: funkcjonowania kobiecego ciała w sferze publicznej, medialnej, artystycznej, komercyjnej. Dlatego
w kolekcji są zarówno dzieła tworzone według wzorców klasycznego piękna, jaki i nawiązujące do  feminizmu, problematyki genderowej czy transseksualizmu”
. – mówią twórcy kolekcji, Joanna i Krzysztof Madelscy.

Wystawa prezentuje 150 wybranych z kolekcji prac, wykonanych w różnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i video.

Więcej o programie tegorocznego Fotofestiwalu przeczytacje na jego stronie.

Wybrane zdjęcia z kolekcji w galerii (kolejno):

1. Anatol Węcławski, Akt, lata 30
2. Aneta Grzeszykowska, Untitled films stils (47), 2007
3. Aneta Grzeszykowska, Untitled films stils (56), 2007
4. Ewa Partum, Katastrofa Małżeńska,1987
5. Jadwiga Sawicka, Niedobra, 2007
6. Katarzyna Górna, Marylin, 2004
7. Marta Deskur, Monia i jej siostry II, 1999
8. Mateusz Sadowski, Akt z wystawy „Pożar”, 2009
9. Maurycy Gomulicki, Sierotka Marysia,1997
10. Maurycy Gomulicki, Tropical toxic, 2007
11. Natalia LL, Sztuka Postkonsumpcyjna, 1975
12. Tadeusz Rolke, Noworolski Kraków, 1963
13. Wojciech Plewiński, Beata Tyszkiewicz, 1957
14. Zbigniew Libera, Ktoś inny, 1988-2006
15. Zorka Projekt, Monika Redzisz, z serii Matki, 2005
16. Zorka Projekt, Monika Redzisz, z serii Mocarze, 2004

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *