Łódzka lista obecności

Wczoraj wieczorem ujawniono nazwiska projektantów, których zobaczymy na łódzkim tygodniu mody. W większości znałam je już tydzień temu, z racji mojego udziału w radzie programowej OFF Out Of Schedule, ale dzisiaj można powiedzieć o tym głośno – to już oficjalne.

Część projektantów czy marek została zaproszona przez organizatorów i nie musiała przechodzić weryfikacji kolekcji. Część uczestników została wybrana w głosowaniu  jury obydwu wybiegów (na podstawie anonimowych zgłoszeń). Każdy z członków rady programowej przyznawał punkty (od 0 do 3), które po podliczeniu wyłoniły zwycięzców. Miałam kilku faworytów, większość przeszła dalej, więc mogę powiedzieć, że jestem prawie w 100% usatysfakcjonowana składem tegorocznego OFFa. 

W październikowym OFF Out Of Schedule pokażą swoje kolekcje PAULINA PLIZGA, MARTA SINIŁO, ALEKSANDRA CHABEREK, JAKUB PIECZARKOWSKI, MISSHI NAKAMISHI, MAŁGORZATA KNOPIK-SKIBIŃSKA, IMA MAD, BOŻENA ŚLAGA, EMILIA JANKOWSKA, JAROSŁAW EWERT, OLGA MIELOSZYK, JOANNA STARTEK, OLA BAJER i THUNDER BLOND. Mam nadzieję, że większość kolekcji OFFa wywoła zasłużone owacje i mam także nadzieję, że Marta Siniło pokaże pełną kolekcję, zamiast uroczego filmu.

Kolekcje na sezon Wiosna-Lato 2013 na Designer Avenue pokażą natomiast AGA POU, AGATA KOSCHMIEDER, AGATA WOJTKIEWICZ, AGNIESZKA ORLIŃSKA, BEATA CUPRIAK, BERENIKA CZARNOTA, DELIKATESSEN, EWA KOZIERADZKA, GRZEGORZ KASPERSKI, HYAKINTH, JUSTYNA CHRABELSKA, ŁUKASZ JEMIOŁ BASIC, MALDOROR, MAŁGORZATA DUDEK, MICHAŁ SZULC, MMC STUDIO, MOHITO, MONIKA BŁAŻUSIAK, NATALIA JAROSZEWSKA, NENUKKO, ORSAY, PIOTR DRZAŁ, POLYGON, POTIS AND VERSO, PTASZEK, SOLAR, TOMAOTOMO BY TOMASZ OLEJNICZAK i WIOLA WOŁCZYŃSKA. Bardzo mnie cieszy „awans” Maldorora i Hyakintha – już od dawna powinni pokazywać swoje kolekcje na alei projektantów.

Siódmą edycję zamknie specjalny pokz Dawida Tomaszewskiego, który pokaże na łódzkim wybiegu swoją kolekcję „Metamorphosis”.

I tak dla przypomnienia – tydzień mody w Łodzi startuje 24 października i potrwa 5 dni.

 

8 komentarzy

 • Rihanna napisał(a):

  Jeśli chodzi o OFFa to wygląda to dość ciekawie. Na Alei ponownie zobaczymy plejadę łódzkich „gwiazd” zaproszonych jako VIP przez organizatorów: Michał Szulc, Ptaszek, Ewa Kozieradzka, Agatka Wojtkiewicz,MMC, Drzał, Aga Pou,Monika Błażusiak, Hyakinth, Berenika Czarnota. Łącznie 10 ! Faktycznie to łódzki fashion week ;)Kilka firm płacących grubą kasę za pokaz (50tyś zł netto) Beata Cupriak, Mohito i Solar oraz „przyjaciół” Pana Jacka(organizatora)- Dawid Tomaszewski, Natalia Jaroszewska, Agata Koschmieder. Cieszą nowe twarze na Alei jak Maldoror i Hyakinth. Martwi brak jakichkolwiek projektantów z zagranicy. Czyżby Łódź nie była odpowiednim miejscem na prezentacje ich kolekcji? Czy może chodzi o to, że cała impreza to event dla studentów i nie przekłada się w żaden wymierny sposób dla projektantów?

 • Redakcja napisał(a):

  Myślę, że łódzki tydzien mody ma za zadanie pokazywac polska mode – chodzi przede wszytskim o jej popularyzacje. A marki i ich pokazy – powinny byc pokazy komercyjne w Lodzi, z tego jest kasa na pokazy projektantow. A co do wymiernych korzysci – wiaodmo, buyerzy nie wala drzwiami i okanmi, ale mysle, ze trzeba na to czasu. Ja przynjamniej mam zamiar byc cierpliwa, zwlaszcza, ze nei ma innej takiej imprezy, ktora daje mi mozliwosc obejrzenia pokazow wiekszosci polskich projektantow w przyzwoitych warunkach. wole pojechac do lodzi, zwlaszcza, ze zaproszenia na pokazy organizowane w warszawie raczej do naszej redakcji nie splywaja szerokim strumieniem.

 • Jacek S. Kłak napisał(a):

  Rihanna to zapewne rozgoryczona i odrzucona projektantka.Gwoli wyjaśnienia o czym być moze autorka tekstu nie wiedziała:Wszytskie nazwiska zaproszone bez aplikacji to wspólna praca Rady Programowej która wybrała je kilka tygodni temu.Rada wytypowała 20 nazwisk z czego na zaproszenie Rady odpowiedziało 13 osób.Dalsze 8 to efekt eliminacji według zasad punktowych opisanych powyżej oraz kilka pokazów komercyjnych.Ostatnie zdanie to agresja którą mozan wytłumaczyć jedynie rozjechaniem się własnych ambicjiautorki tekstu i faktycznej oceny doborowego jury. Inaczej trudno to tłumaczyć.

 • Jacek S. Kłak napisał(a):

  A zagraniczne nazwiska ujawnimy nieco później Rihanno.
  P.S.
  Dawid Tomaszewski to najbardziej uznawany przez niemiecki Vogue designernowego pokolenia,jeden z niewielu obleganych na Berliner Mercedes Fashion Week.

 • Redakcja napisał(a):

  Rzeczywiscie niedoprecyzowalam w tekscie tego, ze projektanci, ktorzy sa zaproszeni do udzialu w fashion weeku bez potrzeby przechodzenia etapu rekrutacji na podstawie portfolio kolekcji sa wybierani zgodnie podczas obrad Rady Programowej – bylam, widzialam. Jest dyskusja, sa wysuwane propozycje. Nikt jak Rejtan nie rzuca sie na „stol obrad”, aby zastopowac jakis wybor, albo wprowadzic do udzialu swojego „pupila”.
  Wybory reszty uczestnikow na podstawie anonimowych portfolio sa sprawiedliwe – kazdy przyznaje wedlug wlasnego uznania punkty, wiec przechodza dalej tylko te zgloszenia, ktore otrzymaly najwieksza ilosc punktow.
  Nie rozumiem tej mody na krytyke wszystkiego i wszystkich (nie tylko o fashion week chodzi). Pomimo, ze nie ma w Lodzi wszystkich projektantow, ktorych zobaczyc tam bym chciala, to jednak jest to wyjatkowa mozliwosc, aby zobaczyc wiekszosc polskich projektantow, sprobowac zaobserowac jakies tendencje, moze wyciagnac wnioski. Musze szczerze przyznac, ze wole pokazy w Lodzi niz warszawskie eventy z pokazami i targowisko proznosci temutowarzyszace. Ale oczywiscie jest to subiektywna ocena. Panie Jacku – mysle, ze tez nie trzeba wyciagac wniosku ze Rihanna to odrzucona projektantka. Moze miec taka opinie, nasza w tym praca, aby pokazac inny obraz tego, co w Lodzi sie dzieje. Wiadomo, ze czasami jest zle, czasami super, czasami po porstu dobrze. Jesli krytyka to konstruktywna, ja wole sie skupiac na tym co pokazuja projektanci, niz na tym, ze sa brzydkie krzesla, albo kolejki w toaletach. Pozdrawiam, Ewa Kosz

  • BERNARD SACZUK napisał(a):

   Piękne podsumowanie Ewo…. Tak aby już odkryć wszystkie karty i żeby nie było już żadnych niedomówień, bo pojawiają się nowe nazwiska. Jest też możliwość udziału w FW na zasadach komercyjnych. Te osoby które uzyskały dużą ilość punktów (w OFF jest to około 10 osób które sie nie dostały a uzyskały największą ilość punktów) mają możliwość wykupienia pokazu za 1/5 stawki!!!!
   🙂

 • Rihanna napisał(a):

  Szanowny Panie Jacku, nie wiem skąd Pan wziął pomysł, że jestem projektantką. Nie wydaję mi się, żeby taka strategia tłumaczenia braku wielu czołowych polskich nazwisk i nowych ciekawych polskich projektantów była odpowiednia. Gratuluje samozachwytu na temat swojego „doborowego” jury. Akurat ich wybory co sezon są bardzo przewidywalne. Z perspektywy widza, mogę powiedzieć, że ma Pan swoją grupkę projektantów, którą promuję jaki redaktorów i ich prasę. Myślę, że ciekawym ruchem było zaproszenie Małgosi Dudek, wcześniej bardzo rzetelnie omijaną przez Pana niezawisłe jury, jednak kiedy okazało się, że osiąga sukcesy zagranicą z automatu została zaproszoną na Aleję.
  Pani Ewo, pochwalam idę fashionweek w Łodzi aczkolwiek czasami wydaję mi się to wydarzenie przerostem nad treścią i sztuką PRowską.
  Jako widz mam do tego prawo.
  Pozdrawiam

 • Ewa Kosz napisał(a):

  Mam taki postulat – nie spierajmy się ;). Każdy ma prawo do subiektywnej oceny. A zwłaszcza widz. Prasa natomiast musi przynajmniej starać się być obiektywna – wiadomo, że czysty obiektywizm jest utopią. Jako odbiorcę trochę rzeczy mnie denerwuje w Łodzi, ale tak samo denerwują mnie one w Warszawie, wszędzie. Blogerki-imprezowiczki wynoszone na piedestał, ważniejsze od dziennikarzy tak zasłużonych jak np.: pani Hanna Gajos czy Joanna Bojańczyk. Ale to się tez zmienia – Panie Gajos i Bojańczyk w kwietniu siedziały w pierwszym rzędzie na pokazach. Zachwyt nad ulotnymi gwiazdkami w tej branży jest powszechny, ale z drugiej strony pracując w agencji reklamowej wiem, że to jest marketing. itd. Warto postarać się spojrzeć z kilku poziomów, nic nie jest ani białe, ani czarne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *