MBC / Maldoror / Wiosna-Lato 2012

MBC, czyli Matka Boska Częstochowska jest jednym z elementów całej inspiracji, która towarzyszyła powstaniu wiosenno-letniej kolekcji Maldorora. Punktem wyjściowym są „Czarne Madonny” – nurt w ikonografii bizantyjskiej przedstawiający Hodegetrię, czyli Matkę Boską trzymającą dzieciątko Jezus, z ciemną karnacją. Takie ikony i rzeźby były bardzo rozpowszechnione w Europie – do czasów współczesnych dotrwało około 500 takich wizerunków Matki Boskiej.

Prócz czerni, która w tym kontekście jest dość oczywistym kolorem, w kolekcji mamy też nawiązania do wszystkiego, co wiąże się ze średniowieczną obyczajowością – asceza, potrzeba pokuty i biczownicy – to u Maldorora zgrzebny materiał, kształt sylwetek, sznury z supłami użyte jako paski, szelki czy detale poszczególnych ubrań (np.: strzępienia).

Do odszycia kolekcji użyto wielu tkanin – len, jedwabna bureta, surowa wełna, ortalion, tafta z lureksem i dzianina stworzona z taśmy VHS (tutaj odniesienie do idei recyklingu w modzie z którego projektant wyrasta).

Zdjęcia: Adam Pluciński
Makijaż: Marianna Jurkiewicz
Włosy: Emil Zed
Modele: Małgosia/Model Plus, Janek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *