Stromboli / Ania Kuczyńska / Jesień-Zima 2012/2013

Stromboli to wyspa na Morzu Tyrreńskim, jedna z 17 położonych w archipelagu Wysp Liparyjskich. Nazwa archipelagu pochodzi od greckiego słowa „liparos”, które oznacza żyzny. I taka też jest wyspa Stromboli. Na stokach czynnego wulkanu, który znajduje się na wyspie, mieszkańcy uprawiają winną latorośl. Stromboli pojawiła się także w powieści Juliusza Verne’a „Podróż do wnętrza Ziemi”.

Dawniej archipelag był nazywany Wyspami Eolskimi – w mitologii greckiej Stromboli była uznawana za siedzibę Boga Wiatru, Eola.

Stromboli to także nazwa nowej kolekcji Ani Kuczyńskiej. Kolorystyka kolekcji nawiązuje do wulkanicznego krajobrazu wyspy – sylwetki utrzymane są w ulubionej przez projektantkę czerni, szarym błękicie i granacie. Faktury materiałów także znajdują swoje odniesienia w Stromboli – chropowate bawełniane dżerseje i bawełny to lawa i wapienne skały tej wyspy. W sylwetkach pojawia się przykuwający uwagę detal – połyskliwa, wężowa tkanina użyta została w klinach rękawów nietoperzowych sukienek czy przy zaszewkach spodni.

Kroje poszczególnych sylwetek opierają się na klasycznych sylwetkach z lat 60. I 70.  – kobiece spodnie cygaretki, koszule ¾, szorty czy też wysokie talie. Natomiast nietoperzowe kroje sukienek, płaszczy i kurtek inspirowane są prochowcami i bluzami z lat 80.

Stromboli to także tytuł filmu, który nakręcono na wyspie w 1950 roku. Główną rolę zagrała w nim Ingrid Bergman, a film reżyserował Roberto Rossellini. I właśnie Ingrid Bergman oraz jej córka Isabella Rossellini są muzami jesienno-zimowej kolekcji Ani Kuczyńskiej. Ponadczasowa elegancja, ale i pewien luz, nonszalancja  bez zadęcia – do tego przyzwyczaiła nas Ania Kuczyńska. A każda jej nowa kolekcja tak samo cieszy, jak i zachwyca.

Zdjęcia wykonane podczas kameralnego pokazu kolekcji Stromboli w „Syrenim Śpiewie” / autor: Jakub Pleśniarski 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *