Warszawski Festiwal Filmów Modowych startuje 7 marca!

Moda, jak wiadomo,  jest ostatnio jednym z popularniejszych tematów w naszym kraju. Na każdym kroku spotkać można adeptów fotografii, których jedynie moda kręci, a kto to Henri Cartier-Bresson nie wiedzą. Do stania się stylistką wystarczy założyć bloga modowego, a i projektantem mieni się wielu – w końcu można ze sobą zszyć dwa podkoszulki, zamoczyć w herbacie, doszyć piórko czy łańcuszek i  już mamy KOLEKCJĘ, PROJEKTANTA i MODĘ. W tak sprzyjających warunkach nie dziwne, że co i rusz powstają „modowe” przedsięwzięcia. Na szczęście nie wszystkie akcje związane z modą, w naszej dynamicznie rozwijającej się branży, są niewypałem od samego początku. Festiwal filmów modowych, który rozpocznie się 7 marca w Warszawie ma wszelkie predyspozycje, by stać się znaczącym wydarzeniem. Centrum artystycznym „Warsaw Fashion Film Festival” będzie warszawskie Kino Luna oraz showroom Pomada Fashion Office.

Oczywiście tak jak każdy może „robić zdjęcia”, tak i każdy może zacząć „robić filmy”. Zapewne w przyszłym roku rynek zaleje wiele produkcji video, które będą się szumnie nazywać „filmami/etiudami modowymi”. Dlatego też bardzo przyda się festiwal, który połączony z konkursem sprawi, że publiczność (a nie tylko branża) będzie mogła weryfikować, co warte jest zobaczenia i braw, a co jest po prostu gniotem.  Bo festiwal to nie tylko konkurs dla zdolnych twórców, ale i przegląd filmów wartych zobaczenia i (a może przede wszystkim) wykłady znawców tematu.

Festiwal organizuje Pomada Fashion Office przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Iza Woźny, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu, wyjaśnia: Projekt kierujemy do wszystkich zainteresowanych – zagorzałych kinomanów, profesjonalistów związanych z branżą filmu i mody, sympatyków obu tematów i wszystkich, którzy poszukują ciekawej rozrywki i nowych, inspirujących doznańMając za sobą wieloletnie doświadczenie i regularną współpracę z całą branżą mody jesteśmy przekonani, że «Warsaw Fashion Film Festival» spotka się z ciepłym przyjęciem i będzie nieść za sobą pozytywne, twórcze następstwa.

Dlaczego warto wybrać się do kina Luna na festiwalowe projekcje?  Może nie ze względu na filmy, które uczestniczą w samym konkursie, bo nie są to świeże produkcje, choć wybrane dlatego, że są to najlepsze realizacje z kilku ostatnich lat. Najciekawsze będzie to, kto zostanie doceniony przez jury, zwłaszcza, że zasiada w nim między innymi Joanna Bojańczyk.

Poza etiudami konkursowymi będzie można zobaczyć film Sary Ziff  „Picture Me” pokazujący pracę modelki od tzw. zaplecza i piętnujący niemoralne zachowania w branży. Zobaczymy także „Szaloną Miłość” – film o życiu i związku Yves Saint Laurenta z Pierre’m Berge oraz „Political Dress” – dokument Judyty Fibiger o modzie w Polsce w czasach komunizmu.

„Political Dress” jest  jednym z pięciu filmów dokumentalnych z cyklu „Przewodnik do Polaków”, przygotowanych przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji.  To cykl o Polakach, próbujący wyjaśnić dlaczego jesteśmy tacy a nie inni i dlaczego w wielu sytuacjach nasz kraj to kraj absurdów. W skład cyklu wchodzi rewelacyjny dokument „Beats of Freedom”, który opowiada o walce punkrocka z komunizmem, „Art of Freedom” dokumentujący dokonania polskich himalaistów, „Toys” – film o dzieciństwie w kraju, gdzie zabawką często bywało szkiełko i kijek oraz „Sztuka znikania”, pokazująca intymne obyczaje Polaków oczami szamana voodoo.

„Political Dress” to historia buntu wyrażanego poprzez strój. Ale nie buntu wobec rodziców, czy ustalonych wartości społecznych, a tego najważniejszego – wobec totalitarnej władzy. W modzie polskiej tamtych czasów największą buntowniczką była Barbara Hoff – i także o niej opowiada film.

Dokument „Political Dress” będzie miał premierę podczas festiwalu.

Nie pozostaje nic innego, jak czekać na 7 marca i mieć nadzieję, że festiwal spełni pokładane w nim oczekiwania i nie będzie kolejnym wydarzeniem-wydmuszką. Zwłaszcza, że zapowiada się więcej niż ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *